Kategoria: Kleje cyjanoakrylowe

Aktywne filtry

Kleje cyjanoakrylowe

Kleje cyjanoakrylowe to jednoskładnikowe substancje przeznaczone do łączenia różnych typów materiałów. Zalicza się do nich między innymi metal, drewno, ceramikę, gumę oraz tworzywa sztuczne. Kleje te doskonale spełniają swoją rolę także w przypadku polietylenu, polipropylenu i silikonu, które ze względu na swoje właściwości są bardzo trudne do sklejenia, dlatego właśnie ten rodzaj kleju zasłużył na miano najsilniejszego na świecie

Kleje cyjanoakrylowe - właściwości

Kleje cyjanoakrylowe produkowane są na bazie metylu, etylu oraz alkoksy. Istotną cechą, którą charakteryzują się kleje tego typu jest to, że są one wolne od rozpuszczalników. Kleje cyjanoakrylowe to bardzo duża grupa produktów, można tu znaleźć kleje o różnej konsystencji, od bardzo rzadkich do gęstych. Warto jednak pamiętać, że kleje o niskiej lepkości najlepiej sprawdzają się do gładkich powierzchni, natomiast te o wyższej - do materiałów porowatych. Wszystkie rodzaje cechują się jednak bardzo szybkim działaniem. Niektórzy z tego powodu nazywają je klejami sekundowymi. Odporność temperaturowa większości tego typu klejów mieści się w granicach od -55°C do +80°C, a niektóre z nich mają wytrzymałość nawet do +135°C. 

Do czego stosować kleje cyjanoakrylowe?

Kleje cyjanoakrylowe wykorzystywane są najczęściej do klejenia małych powierzchni, takich jak szczeliny lub pęknięcia. Siła działania kleju zależy tak naprawdę od wielu czynników, chociażby rodzaj materiału przeznaczonego do połączenia. Ze względu na różne właściwości można znaleźć oczywiście łatwe i trudne do sklejenia materiały. Najbardziej istotną kwestią jest także odpowiednie dopasowanie łączonych części. Oprócz tego wpływ na wytrzymałość połączeń mają również temperatura i rodzaj kleju cyjanoakrylowego. Warto pamiętać, że kleje cyjanoakrylowe mają jedną zasadniczą wadę - ostry zapach, który jest szczególnie odczuwalny przy zmniejszonej wilgotności powietrza. Producenci jednak ciągle pracują nad stworzeniem bezzapachowych specyfików, przeznaczonych do większych szczelin.