Kategoria: Werniksy

Aktywne filtry

Werniksy do akryli i farb olejnych

Werniks to ostatnia warstwa nakładana na obraz po zakończeniu malowania i całkowitym wyschnięciu farb. Lakier spełnia kilka ważnych funkcji, zarówno ochronnych, jak i czysto wpływających na wygląd dzieła. Stosowany jest przede wszystkim na obrazach, które nie będą osłaniane przez szklaną taflę, aby chronić je przed brudem, kurzem i innymi zanieczyszczeniami. To nie jedyna funkcja lakieru – nadaje on także finalnie dziełu odpowiednich efektów, takich jak np. mat lub połysk. Dzięki nałożeniu werniksu z biegiem lat brud i kurz przylegają do lakieru. Z reguły lakier można usunąć, a następnie nałożyć nową warstwę, aby dzieło wyglądało jak nowe. Zastosowanie werniksu artystycznego jest ważną czynnością, która wpływa na wygląd obrazu. Jeśli podejmiesz decyzję o nałożeniu warstwy werniksu do farb akrylowych lub olejnych, musisz wybrać środek, który nada dziełu oczekiwanego efektu oraz umożliwi wygodny sposób aplikacji, jak np. werniks w sprayu.

Werniks w sprayu czy nakładany pędzlem?

Jaki powinien być dobrze dobrany lakier? Musi pozostawać przezroczysty, bezbarwny i koniecznie zapewnić odpowiednią ochronę. Wskazane jest także, aby można było go potem mało inwazyjnie usunąć z obrazu. I oczywiście rzecz najważniejsza: ma pozostawić na powierzchni efekt, jakiego oczekujemy. W jaki sposób wygodnie można nałożyć warstwę ochronną? Werniks można nanosić za pomocą pędzla, a popularnością cieszą się także wygodne w aplikacji werniksy w sprayu. Aplikacja werniksu w aerozolu to prostsza metoda, dzięki której można nakładać cieńsze warstwy. Ważne też, by dopasować lakier do używanych farb. W sklepach znajdują się werniksy do farb akrylowych, olejnych czy uniwersalne.

Na co należy zwrócić uwagę, nakładając lakier werniks? 

Najważniejszą czynnością jest wstrzymanie się z nakładaniem lakieru dopóki farby całkowicie nie wyschną. Przechodząc do aplikacji, należy wybrać jak najczystsze miejsce pracy, by dzieło nie miało kontaktu z kurzem, oraz dobrze wymieszać zawartość pojemnika. Następnie należy użyć odpowiedniego pędzla do lakierowania lub werniksu w sprayu. Podczas lakierowania najlepiej trzymać obraz na płaskiej powierzchni, nakładając lakier cienkimi warstwami. Należy dokładnie pokryć całą powierzchnię, a jeśli przeoczyło się jakiś fragment, pokryje go kolejna warstwa.

Jaki werniks użyć do obrazów?

Werniks ma niebagatelny wpływ na ostateczny wygląd obrazu, dlatego też o wartości estetycznej dzieła może decydować jedynie jego twórca. Wybór werniksu determinuje z reguły to, czy chcemy uzyskać błyszczący, matowy czy satynowy efekt. Ktoś, kto dopiero zaczyna pracę z werniksami, być może przed podjęciem ostatecznej decyzji powinien przeprowadzić test i sprawdzić, czy rzeczywiście takiego efektu oczekuje. W naszym sklepie wśród artykułów plastycznych znajdują się werniksy do akryli, farb olejnych, matowe, satynowe, błyszczące, postarzające oraz wiele innych mediów malarskich oraz do decoupage.