Kategoria: Szpachle i masy modelarskie

Aktywne filtry

Szpachle i masy modelarskie

W niezbędnym wyposażeniu każdego modelarza nie może zabraknąć podstawowych produktów. Kilkoma z nich są szpachle i masy modelarskie, które znacznie ułatwiają pracę nad budową makiet i modeli. 

Masy plastyczne stosowane są do rzeźbienia, ceramiki i w modelarstwie, zarówno wśród hobbystów, jak i osób na poziomie zaawansowanym. Tego typu masę cechuje podstawowy fakt. Jest ona bowiem o wiele lżejsza od modeliny, dlatego używa się ją z większą łatwością. Możemy rzeźbić z niej nawet drobne elementy. Jej konsystencja może przypominać lekką pastę. Umożliwia to tworzenie różnorodnych kształtów. Masa modelarska do figurek to świetna alternatywa dla plasteliny i modeliny. Doskonale przylega do różnych powierzchni i wypełnia ubytki. Możemy również malować ją różnymi rodzajami farbek. 

Z kolei szpachlówkę stosuje się głównie do modeli wykonanych z plastiku. Jednak sprawdza się także do drewna, metalu, kartonu i polistyrenu. Wykorzystywana jest w celach uzyskania gładkiej powierzchni, dlatego często stosuje się ją jako produkt wykończeniowy. Szpachle nie wchodzą w reakcję z żadnym tworzywem, dzięki czemu możemy usunąć je z każdej powierzchni bez nieestetycznych śladów. W celach zlikwidowania szpachli stosuje się rozcieńczalnik. Szpachlówki są wodoodporne, a także mogą być malowane wszystkimi rodzajami farbek.

Jak widać, aby stworzyć niezawodne i zachwycające modele oraz makiety modelarskie, konieczne jest zastosowanie szpachel i specjalnych mas. Tego typu produkty umożliwiają nam uzyskanie idealnie gładkiej powierzchni, na której możemy usadowić rozmaite figurki czy inne elementy. Ważny jest fakt, że oba produkty mogą być malowane wszystkimi rodzajami farb, dzięki czemu efekt będzie jeszcze bardziej zadowalający.