1. Jestem początkującym użytkownikiem, czym są modele rc?

Modele rc nazywane inaczej zdalnie sterowane, pilotowane są za pomocą fal radiowych wysyłanych z nadajnika do odbiornika modelu, a następnie sygnał przekazywany jest do mechanizmów wykonawczych - serwomechanizmów itp. Nadajnik może być 2, 4 lub wielo-kanałowy i musi być dopasowany do specyfiki danego modelu. Liczba kanałów określa ilość możliwych funkcji sterujących np. moc silnika i kierunek jazdy dla samochodu lub wysokość, kierunek dla modelu szybowca. Pracę odbiornika i innych mechanizmów w modelu elektrycznym umożliwia akumulator, który w modelach latających często pełni funkcje wyważające.

Modele rc dzielimy na jeżdżące, latające i pływające. Ze względu na rodzaj napędu wyróżnia się modele z silnikiem elektrycznym(szczotkowym lub bezszczotkowym) i spalinowym(nitro). Są także modele z silnikiem benzynowym, ale najczęściej są sprzedawane w dużej skali np. 1:5.

Zestawy dzieli się również na:

  • kompletnie złożone i gotowe: RTR(Ready to Run) - samochody, RTF(Ready to Fly) - samoloty,
  • modele KIT: do samodzielnego złożenia.

2. Czym różnią się modele elektryczne od spalinowych?

Dokonując wyboru między modelem rc elektrycznym, a spalinowym(nitro) należy pamiętać, że:

  • modele nitro do jazdy potrzebują paliwa modelarskiego, a modele elektryczne jedynie naładowanego akumulatora,
  • modele elektryczne są praktycznie bezobsługowe, modele nitro wymagają regulacji silnika, zalewania go odpowiednim olejem, czyszczenia filtra powietrza,
  • W modelach elektrycznych czas pracy silnika zależy od pojemności akumulatora, aby silnik pracował dłużej trzeba mieć dodatkowe akumulatory,
  • modele spalinowe pracują znacznie głośniej od modeli elektrycznych i są trudniejsze w obsłudze dla dzieci,
  • konstrukcja modeli spalinowych przypomina "duże" pojazdy, co dla wielu osób jest zaletą.

3. Jaki wybrać latający model na pierwszy początek?

Do nauki latania najlepiej jest wybrać model górnopłatu ze względu na jego właściwości lotne, które są dużo lepsze dla początkujących fanów modelarstwa rc. Przy wyborze pierwszego modelu nie bez znaczenia ma jego rozmiar i rozpiętość skrzydeł. Im model jest większy, o większej rozpiętości, tym będzie bardziej stabilny i prostszy w pilotażu. Modele rcsprzedawane są w wersjach: ARF (prawie gotowe do lotu), do pełnej gotowości wystarczy jedynie montaż elektroniki, serw i silnika. KIT - do samodzielnego montażu. RTF (gotowe do lotu) – kompletnie zmontowane z wyregulowaną aparaturą sterującą. Aby mieć pewność, że w czasie lotu nie dojdzie do żadnych zakłóceń należy wybrać aparaturę sterującą pracująca na paśmie 2,4GHz.

4. Zalety i wady materiałów do budowy modeli latających?

Najczęściej wykorzystywane materiały do budowy gotowych modeli latających to:

  • EPP - tworzywo najbardziej odporne na wszelkie możliwe uszkodzenia. Jest bardzo elastyczne i wytrzymałe na zginanie oraz wykruszanie. Modele rc wykonane z EPP nie wymagają żadnych wzmocnień i są odporne na większość rozpuszczalników.
  • Styropian - materiał tani i sztywny, nie wymaga stosowania wzmocnień. Jest jednak mniej odporny na złamania i pęknięcia niż pianka EPP i wrażliwy na rozpuszczalniki. Doskonale klei się go za pomocą kleju UHU Por.
  • Depron - to specjalny rodzaj lekkiego styropianu. Jest najładniejszy jeśli chodzi o strukturę powierzchni (gładkość) oraz dość elastyczny i odporny na uszkodzenia. Najczęściej jest stosowany w modelach konstrukcyjnych razem z balsą.
  • Balsa - jest najlżejszym drewnem na świecie po korku. Minusem jest słaba odporność na uszkodzenia. Niewątpliwą zaletą jest jej „długowieczność”. Samoloty wykonane z balsy mogą mieć nawet kilkanaście lat. Inne materiały jak na przykład depron znacznie szybciej ulegają starzeniu.

5. Czy wybrać spalinowy czy elektryczny model samolotu?

Ze względu na rodzaj stosowanego napędu samoloty zdalnie sterowane dzieli się na:

  • samoloty z silnikiem elektrycznym,
  • samoloty z silnikiem spalinowym.

Model spalinowy wymaga od nas większego doświadczenia i wkładu finansowego. Przed wszystkim silnik spalinowy jest zazwyczaj droższy od elektrycznego. Czas pracy silnika elektrycznego uwarunkowany jest pojemnością pakietu napędowego. Przy modelach spalinowych samolotów czas lotu zależy od zawartości zbiorniczka paliwa. W przypadku modeli spalinowych po wylądowaniu dolewamy paliwa i możemy lecieć dalej, a przy modelach elektrycznych do dalszej pracy modelu rc konieczna jest wymiana pakietu na naładowany lub naładowanie rozładowanego pakietu. Jako pierwszy model samolotu najlepiej jest wybrać model elektryczny z uwagi na większą prostotę obsługi, brak konieczności regulacji silnika i naturalny brak doświadczenia.

6. Czy kupować model kompletny czy niekompletny?

Modele latające dzieli się na zestawy kompletne i niekompletne.

Modele niekompletne dzielą się głównie na ARF i KIT. W modelach KIT nie posiadamy nic oprócz modelu (do złożenia). Musimy pamiętać, że jeśli dobierzemy wyposażenie to całość wydatku będzie dużo większa niż gdybyśmy kupili model RTF. Zakup modelu samolotu w wersji KIT sens ma wtedy, gdy mamy już u siebie takie wyposażenie lub szukanego modelu rc nie ma w wersji RTF. Przy braku doświadczenia z tego typu modelami wybieranie zestawu KIT nie jest dobrym wyborem.

Modele ARF zazwyczaj (o ile opis nie mówi inaczej) nie posiadają aparatury oraz baterii. Jest to wybór dobry dla osób które mają już własną aparaturę lub nie interesuje ich zestawowa aparatura, gdyż chcą dokupić lepszą. Kupno modelu rc w wersji ARF jest prawie zawsze droższe niż kupno gotowego zestawu RTF.

Modele kompletne – gotowe do lotu - (RTF) to wybór najlepszy z możliwych. Mając taki zestaw posiadamy wszystko co potrzebujemy, aby zacząć latać. Zazwyczaj modele RTF wykonane są z bardziej wytrzymałych materiałów i mamy łatwy dostęp do części zamiennych.

7. Dopiero zaczynam przygodę z modelarstwem, jaki model będzie dla mnie najlepszy?

Jeżeli jesteś fanem modeli rc na sam początek polecamy kompletnie zmontowane i proste w obsłudze modele elektryczne. Oznaczane są symbolem RTR(Ready to Run) - samochody oraz RTF(Ready to Fly) - modele samolotów. Są dużo tańsze w eksploatacji w porównaniu do modeli spalinowych, a ich obsługa nie powinna sprawić żadnego problemu.

Najmłodszym klientom polecamy zabawki zdalnie sterowane. Pasjonaci modeli do sklejania powinni zacząć przygodę z modelami kartonowymi lub prostymi plastikowymi, aby zdobyć potrzebne doświadczenie i umiejętności.

8. Jaki model jest odpowiedni dla dziecka?

Zdalnie sterowane modele niemieckiej firmy Silverlit to wyjątkowy pomysł na prezent dla każdego dziecka. Modele są kompletnie złożone i proste w obsłudze. Zostały wykonane z bardzo wytrzymałej, odpornej na uszkodzenia pianki EPP, dzięki czemu zabawa może trwać o wiele dłużej. Zakup modelu Silverlit to pierwszy poważny krok do posiadania własnego "dużego" modelu rc. W ofercie tej firmy można spotkać wiele fantastycznych modeli latających i jeżdżących.

9. Jaki asortyment jest mi potrzebny przy modelarstwie?

Do sklejenia i pomalowania modelu plastikowego potrzebny będzie dobrej jakości klej, farbki i pędzelek. Żeby najpełniej móc odwzorować realizm modelu stosuję się również pigmenty, farby olejne i filtry do efektów specjalnych.

Modele kartonowe wymagają posiadania maty i nożyka do cięcia kartonu, skalpela oraz nożyczek. Potrzebny jest także klej do drewna typu WIKOL lub butapren albo klej cyjano-akrylowy. Aby, poprawić estetykę wykonania modelu kartonowego możemy wykorzystać szpachlówkę lub inne materiały.

Modele zdalnie sterowane mogą być sprzedawane również w wersji KIT, czyli do samodzielnego złożenia zgodnie z podaną przez producenta specyfikacją. Modele takie wymagają zakupu dodatkowych części i/lub aparatury sterującej. Zakres możliwych modyfikacji modelu rc daję duże pole do manewru użytkownikom, którzy cenią sobie indywidualizm lub niestandardowe osiągi swojego modelu.

10. Czym różnią się od siebie modele kartonowe, modele metalowe, modele z drewna czy modele plastikowe?

Modele kartonowe, modele metalowe, modele z drewna i modele plastikowe różnią się między sobą nie tylko materiałem z którego zostały wykonane. Świetnym pomysłem na rozpoczęcie przygody z modelarstwem są modele kartonowe, gdzie podstawowym materiałem jest karton i tektura w formacie A4 lub A3. Dostępność różnych wydawnictw i mały koszt materiałów wpływa na ogromną popularność tej gałęzi modelarstwa.

Modele metalowo-plastikowe przeznaczone są głównie do celów kolekcjonerskich. Przeważają tu zdecydowanie modele pojazdów: samochodów, ciężarówek i autobusów, nie brakują też modeli militarnych jak Dragon Armor czy Forces of Valor. Model metalowy to propozycja dla hobbystów i pasjonatów motoryzacji i lotnictwa, którzy oczekują kompletnie złożonego produktu.

Drewno i jego pochodne jak balsa z powodzeniem jest stosowane do budowy statków i okrętów żaglowych, a nawet modeli latających. Modele drewniane są popularne zwłaszcza wśród fanów modelarstwa szkutniczego, gdzie potrzebna jest wyjątkowa precyzja, a samo składanie modelu czasem zajmuję wiele długich miesięcy. Podłączenie aparatury rc umożliwia znaczne powiększenie możliwości zestawu.

Modele plastikowe charakteryzują się tym, że zostały wykonane w ściśle określonej skali(najczęściej 1:72, 1:48 i 1:35) i zazwyczaj stanowią wierną kopię oryginału. W zdecydowanej większości są to modele historyczne pochodzące z okresu II Wojny Światowej i militarne z czasów współczesnych. Najbardziej popularni producenci to Academy, Airfix, Dragon, Revell, Italeri, Trumpeter i Zvezda. Produkty te składają się z małych elementów wymagających sklejenia i pomalowania z przeznaczeniem do celów kolekcjonerskich. Pigmenty i filtry do efektów specjalnych pozwalają nam jeszcze dokładniej odwzorować realizm modelu/sytuacji. W modelach plastikowych głównym materiałem budulcowym jest tworzywo sztuczne. 

11. Czym kierować się podczas wyboru modelu do sklejania?

Podczas wyboru modelu do sklejania powinno się brać pod uwagę przede wszystkim skalę, interesującą nas tematykę i producenta. Jeżeli kupujemy prezent osobie początkującej, dobrym pomysłem są zestawy podarunkowe, które zawierają farbki i pędzelek.

W zależności od tematyki modelu najczęściej spotkać można następujące skale:

  • 1:72 lub 1:48 - modele samolotów, II Wojna Światowa,
  • 1:72, 1:48, 1:35 - pojazdy wojskowe i cywilne,
  • 1:350, 1:700 - okręty i statki,
  • 1:72, 1:35 - figurki historyczne,
  • 1:24, 1:25 - samochody osobowe i ciężarówki.

Skala modelu określa trudność jego wykonania, a tym samym liczbę elementów składowych oraz stopień dokładności odwzorowania oryginału. Duża skala wymaga większych umiejętności manualnych. Ważna jest także jakość elementów, a ta zależy od marki producenta. Najczęściej kupowane produkty pochodzą od następujących producentów: Academy, Airfix, Dragon, Heller, Revell, Italeri, Trumpeter i Zvezda.

12. Ile trzeba mieć lat, żeby rozpocząć przygodę z modelarstwem?

Niezwykły świat modeli, figurek i makiet nie zna żadnych ograniczeń wiekowych. Najprostsze modele plastikowe do złożenia może składać nawet 5-6-latek, a górna granica wieku jest nieokreślona.