Kategoria: Rozcienczalniki

Aktywne filtry

Rozcienczalniki do farb modelarskich

Rozcienczalniki to powszechnie stosowane przez modelarzy roztwory służące do rozcienczania różnego rodzaju farb modelarskich. Rozcienczenie i przygotowanie prawidłowej konsystencji farb przed malowaniem modelu przynosi wiele korzyści. Pozwala m.in. uzyskać bardziej kompatybilną z aerografem gęstość farby, dzięki czemu jej rozpylanie jest o wiele bardziej płynne. Rozcienczona farba dłużej schnie, więc nie powoduje zatkania aerografu. Najbardziej istotne, że rozcieńczona farba lepiej przylega i pokrywa powierzchnię modelu. Rozcienczalniki należy aplikować powoli, stale mieszając farbę. Należy jednak pamiętać, aby nie dodać ich zbyt wiele, ponieważ farba może stać się wtedy zbyt rzadka. Rozcienczalniki świetnie radzą sobie również podczas usuwania folii samoprzylepnych oraz skutecznie usuwa ślady kleju.

Jaki zmywacz do farb modelarskich wybrać?

Zmywacze do farb modelarskich to substancje i mieszaniny, które dzięki swojemu składowi mają zdolność do rozpuszczania innych związków. Po zakończeniu składania i malowania modelu czasem pojawia się myśl - można było zrobić to o wiele lepiej. I o ile złożony model można jeszcze poprawić lub dociąć i wyszlifować, to powierzchnia lakiernicza często musi zostać zmyta. Jest to niezwykle istotne, zwłaszcza gdy farba, którą został pomalowany model, była wadliwa i otrzymaliśmy powierzchnię chropowatą, nieestetyczną lub ze skazami, co - jak wiadomo - znacząco wpływa na odbiór końcowy modelu. 

Można wyróżnić kilka uniwersalnych produktów, które pozbędą się farb emaliowanych i akrylowych. Najpopularniejszym produktem jest zmywacz do paznokci, ale musi być on koniecznie w szklanej butelce i nie zawierać acetonu. Nałożony patyczkiem higienicznym od razu zmywa farbę emaliową jak i akrylową, jednocześnie nie niszcząc plastiku. Jest też bardzo wygodny w użyciu, ale nie można nim zmywać farby z przezroczystych elementów, ponieważ zmatowieją. Jest przeznaczony w większym stopniu do małych/średnich elementów, które można zmywać przy pomocy wacików, patyczków higienicznych, szczoteczek do zębów oraz pędzelków w trudno dostępnych miejscach. Decydując się na zmycie farby, należy jednak pamiętać, żeby zachować ostrożność podczas pracy z płynami. Zmywanie to proces, podczas którego operuje się cieczami, które mogą odpryskiwać, należy więc założyć na siebie jakieś robocze ubranie, okulary ochronne i rękawice. 

Zmywacz do farb Wamod

Idealną substancją jest zmywacz Wamod, który znajduje szerokie zastosowanie w modelarstwie. Można nim zmywać szpachlę, farbę lub wyczyścić aerograf. Należy nalać go do pojemnika i zanurzyć w nim model. Po kilku dniach zarówno farba emaliowa, jak i akrylowa, będą zmyte. Niestety Wamod powoduje osłabienie plastiku, przez co jest on bardziej podatny na uszkodzenia. Nie należy się tym przejmować, zmywając farbę z modelu pierwszy raz. Jedynie przy 3-4 razie faktycznie plastik może popękać.