Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Marka

Marka

Kategoria: Pędzle i szpachelki

Aktywne filtry

Artystyczne pędzle malarskie

Artystyczne pędzle malarskie to kluczowe narzędzia w warsztacie każdego malarza oraz niezbędny element do tworzenia obrazów. Pędzel jest nieodłącznym towarzyszem uczestniczącym w procesie tworzenia, a dobrze dobrany powinien lekko i przyjemnie przelewać efekty twórczej pracy na płótno, będąc skutecznym narzędziem zarówno dla hobbystów, jak i profesjonalistów. Nasz sklep internetowy prezentuje ofertę dostosowaną do różnych technik malarskich oraz gatunków farb.

Konstrukcja pędzla składa się z trzech zasadniczych części: trzonka, skuwki i włosia. Drewniane trzonki – malowane lub lakierowane – powinny świetnie leżeć w dłoni, natomiast skuwki powinny być wykonane z materiałów, na których nie pojawia się korozja. Artystyczne pędzle malarskie powinny być dobierane również pod kątem wykonywanej pracy. Czasem bardziej optymalny będzie wybór pędzla krótkiego, innym razem długiego czy też z włosiem o różnej twardości, sprężystości i chłonności. Ogromne znaczenie ma również profil włosia, które może być między innymi okrągłe, płaskie lub w kształcie kocich języków, wachlarza czy mopa. Powszechnie stosowane włosie może mieć pochodzenie naturalne lub syntetyczne. Uniwersalne pędzle syntetyczne stosuje się do farb akrylowych, olejnych oraz akwarel. Sprężyste, subtelne włosie dobrze absorbuje wodę i umożliwia uzyskanie gładkiej powierzchni. Artystyczne pędzle malarskie z naturalnym włosiem pochodzenia odzwierzęcego (np. z włosia sobola, kuny czy szczeciny) charakteryzują się miękkością oraz zapewniają wysokie wchłanianie wody. Stosowane są w wielu technikach malarskich, między innymi do akwareli, gwaszu czy akryli.

Jakie pędzelki do malowania farbami wybrać?

W jaki sposób dobrać pędzel malarski pod kątem przeznaczenia do konkretnego rodzaju farb?

  • Pędzle do farb akwarelowych – najchętniej wybierane są pędzle z włosia naturalnego, ponieważ wykazują dużą chłonność wody, a także miękkość i sprężystość. W przypadku malowania farbami akrylowymi dobrze sprawdzają się również pędzle nylonowe.
  • Pędzle do farb akrylowych – sprawdzą się w tym wypadku sztywniejsze modele pędzli syntetycznych oraz szczecinowych. Tuż po zakończeniu malowania warto oczyścić pędzel, by farba nie zdążyła wyschnąć.
  • Pędzle do farb olejnych – w przypadku tych farb swoją rolę dobrze spełnią bardzo wytrzymałe pędzle szczecinowe.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest również zakup zestawu pędzli do malowania, które zapewnią wiele możliwości podczas tworzenia prac.

Pędzle gąbkowe – do czego służą?

Pędzle gąbkowe idealnie spisują się podczas malowania w technikach decoupage. Są niebywale poręczne i wygodne w użyciu, świetnie wchłaniają i rozprowadzają farbę. Za ich pomocą można tworzyć wiele atrakcyjnych efektów i uzyskiwać ciekawe struktury. Stosuje się je np. do tworzenia przejść tonalnych, postarzania, czy wzorów z użyciem szablonu.