Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Marka

Marka

Kategoria: Ołówki

Aktywne filtry

Ołówki i zestawy ołówków

Ołówki wydają się być skromnymi i niepozornymi narzędziami, jednak odgrywają kluczową rolę w pracy artystów czy projektantów. Znalezienie odpowiedniego narzędzia do rysunku dla konkretnej dyscypliny jest niezwykle ważne. Początkowo przy tak oszałamiającej gamie ofert w sklepach internetowych wybór odpowiedniego może przysporzyć o mały ból głowy. Niezależnie od tego, czy jesteś profesjonalnym artystą, czy dopiero uczysz się rysować, trafny dobór ołówka może mieć niebagatelny wpływ na wynik pracy. Wielu początkujących artystów zastanawia się, jaki jest najlepszy ołówek do rysowania. Niestety nie ma łatwej i jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wszystko zależy od tego, jakie efekty zamierzasz osiągnąć. Ważny jest nie wybór marki, ale rodzaju ołówka.

Jaki ołówek wybrać na początek?

Możemy pokusić się o następujące pogrupowanie ołówków:

  • Grafitowe – ich wybór jest naprawdę ogromny. Jeśli chcesz komfortowo pracować z profesjonalnymi artykułami artystycznymi, będą one najlepszym punktem wyjścia. Jest to najłatwiejsze narzędzie używane do rysunku, wręcz idealne dla początkujących. Nie rozmazują się i bardzo łatwo je wymazać.
  • Węglowe - tworzą ciemne i szorstkie linie, ale nie są tak wszechstronne ja grafitowe. Rysując za ich pomocą, wykonuje się szerokie ruchy, a prace wyglądają o wiele bardziej malarsko. Są także bardziej podatne na rozmazywanie.
  • Kolorowe - podobne do zwykłych ołówków grafitowych, ale można ożywić nimi rysunki cudowną paletą barw.
  • Mechaniczne - tworzą ostre linie. W odróżnieniu od innych ołówków, nie można jednak użyć ich krawędzi do tworzenia znaków. Zaletą ołówków mechanicznych jest to, że nie trzeba ich ostrzyć.

Co oznacza twardość ołówków?

Ołówki do rysowania dostępne w sklepach internetowych różnią się od siebie poziomem twardości i odcieniem kreski. Ołówki „B” to miękkie ołówki pozwalające rysować grube, ciemnie znaki bez większego nacisku. Twarde ołówki „H” natomiast rysują cienkie, jasne kreski. Im większa liczba znajduje się przy „B” lub „H”, tym ołówek jest bardziej miękki/ twardy) i zostawia ciemniejszą/ jaśniejszą kreskę. Dostępne są również ołówki cechujące się średnią twardością oznaczone symbolami „HB” lub „F”, używane do rysowania oraz pisania. Architekci i osoby zajmujące się wykonywaniem rysunków technicznych preferują twardsze ołówki, ponieważ za ich pomocą mogą kreślić drobniejsze linie. Natomiast szkicujący artyści wolą miękkie, ponieważ tworzą linie ciemniejsze, bardziej gładkie i dające się rozmazywać. Wygodne może być także skorzystanie z funkcjonalnego ZESTAWU OŁÓWKÓW, by zapewnić sobie różnorodność podczas rysowania. Eksperymentuj, a na pewno w końcu znajdziesz ołówek, który będzie najlepiej spełniał Twoje potrzeby!