TAMIYA 31215 Lotniskowiec Shinano
  • TAMIYA 31215 Lotniskowiec Shinano
  • TAMIYA 31215 Lotniskowiec Shinano

TAMIYA 31215 Lotniskowiec Shinano

137,00 zł

Japoński lotniskowiec z okresu II wojny światowej.

Ilość:
Nie ma wystarczającej ilości produktów w magazynie

Tamiya
T31215

Skala:
1:700

Okres historyczny:
II wojna światowa

Klej:
nie zawiera

Farby:
nie zawiera

Wiek:
14+

TAMIYA 31215 Shinano Aircraft Carrier

Model plastikowy do samodzielnego sklejenia i pomalowania.

W dniu 4 maja 1940 r. w stoczni w Yokosuka położono stępkę pod trzeci z kolei pancernik typu Yamato, który nazwano „Shinano”. Okręty typu Yamato były największymi pancernikami, jakie kiedykolwiek zbudowano.

W związku z trudnościami z zaopatrzeniem i brakiem surowców w dniu 12 grudnia 1940 r. konstrukcję „Shinano” wstrzymano.

W 1942 r. podjęto decyzję, aby kontynuować budowę tego okrętu, lecz już jako lotniskowca. Zachowano jego podstawowe parametry – wyporność oraz wymiary, gdyż kadłub był prawie ukończony. Miejsce potężnej artylerii głównej i części opancerzenia zajęły zbiorniki paliwa o dużej pojemności oraz magazyny części zapasowych, gdyż okręt przeznaczony został jako centrum zaopatrzenia dla mniejszych lotniskowców. Duży, jednokondygnacyjny hangar o długości 168 m mógł pomieścić do 120 samolotów, jednak zakładano, że tylko od 40 do 50 będzie prowadzić działania bojowe z okrętu, reszta miała służyć do uzupełniania strat bojowych towarzyszących lotniskowców. Jednostka bojowa ulokowana była w dziobowej części okrętu, natomiast samoloty w transporcie miały swoje miejsce na rufie.

„Shinano” stał się największym lotniskowcem i jednocześnie, razem z „Yamato” i „Musashi”, największym okrętem II wojny światowej.