Filtruj według

Dostępność

Dostępność

Kategoria: Stal

Aktywne filtry

Materiały modelarskie ze stali

Materiały modelarskie to podstawa do tworzenia solidnych konstrukcji. Wśród nich bardzo istotnym rodzajem są oczywiście mocne materiały metalowe. Można tu wyróżnić między innymi aluminium, mosiądz oraz stal. Ta ostatnia jest niezwykle cennym surowcem, który bardzo przydaje się w modelarstwie i bez którego część konstrukcji nie mogłaby się obejść. Czym ona tak naprawdę jest i czemu jest aż tak istotna?

Stal jest stopem żelaza i węgla. Jest to niezwykle połączenie, które daje efekt plastyczności. Wynika to przede wszystkim z faktu, że stal to materiał obrabialny cieplnie. Z kolei udział węgla w tym stopie jest znaczący z racji tego, iż dzięki niemu zyskuje się ogromną twardość stali. W związku z tym materiał ten jest niemalże niezniszczalny, co jest bardzo ciekawe ze względu na to, że jest on względnie plastyczny. Co oznacza w tym przypadku pojęcie „plastyczny”? Między innymi to, że stalowe części można w pewnych warunkach modyfikować. Bardzo wysoka temperatura pozwala bowiem na rozciąganie stali, stąd też mówi się, iż staje się on ciągliwa. Można więc w pewnym stopniu wygiąć stal i zmienić jej kształt na potrzeby modelu. Ponadto materiały modelarskie stalowe charakteryzują się także spawalnością, dlatego możliwe jest wykonywanie z jej udziałem trwałych połączeń poprzez spawanie. Cechy te jednak nie powodują osłabienia stali, gdyż mimo wszystko jest ona niezwykle trwała oraz odporna na obciążenia dynamiczne, a także na czynniki środowiska zewnętrznego. 

Wszystkie te właściwości stali powodują, że materiały modelarskie ze stali są wyjątkowo wytrzymałe, dzięki czemu także cała konstrukcja, w tym jej szkielet zyskują dużą trwałość. Nasz sklep oferuje w swoim asortymencie między innymi rurki i pręty stalowe, które przeznaczone są do konstrukcji  modeli. Można je modyfikować na przykład pod względem długości, dlatego z łatwością wykonasz modele o różnej wielkości. Ponadto dzięki wysokiej jakości materiału Twoje konstrukcje nabiorą wytrzymałości.