Kategoria: Lutowanie

Aktywne filtry

Lutowanie - topnik, płyny do lutowania i osłonowe

Od wyboru topnika do lutowania zależy nie tylko jakość lutu, ale również to, jak łatwo będzie można wyczyścić powierzchnię obok. Nie bez znaczenia pozostaje również ilość dymu i potencjalnie szkodliwych oparów, które zostaną wydzielone w czasie pracy. Warto wiedzieć, że każdy topnik przeznaczony jest do pracy w trochę innych warunkach i — co się z tym wiąże — ma też inne właściwości, co przekłada się na jego możliwe zastosowania. 

Czym jest topnik do lutowania?

Topnikiem nazywa się substancję, której można używać przy lutowaniu, a która ułatwia cały proces przez chemiczne oczyszczanie łączonych powierzchni. Odtleniacze, bo tak inaczej mówi się o topnikach, spełniają w zasadzie cztery różne funkcje: usuwają tlenki metali powstające w zasadzie od razu na każdej odsłoniętej powierzchni metalicznej, izolują powierzchnię metalu od powietrza, co zapobiega ponownemu wytworzeniu zanieczyszczeń chemicznych, poprawiają topnienie oraz zwiększają zwilżalność lutu, czyli ułatwiają przyleganie i łączenie obu powierzchni. Należy wybrać taki topnik, który będzie skutecznie usuwał tlenki konkretnego metalu, przy okazji działając dość łagodnie, aby nie wywoływać zbyt szybko korozji obszarów, które zanieczyści. Dobry topnik powinien też być łatwy w aplikacji, a ponieważ w sprzedaży dostępne są pasty, żele i płyny, to sporą rolę odgrywają tu osobiste preferencje, a nie tylko wielkość lutowanych elementów. Podstawowym czynnikiem wyboru będzie jednak zawsze typ kładzionych lutów. 

Cechą wspólną wszystkich topników jest to, że przy ogrzewaniu mogą wydzielać opary, stąd dążenie do wyboru jak najlepszego topnika, czyli takiego, którego zużywa się mało, osiąga się dzięki temu zamierzony efekt, a przy okazji nie powoduje się zbyt dużego ryzyka zatrucia oparami. 

Topnik czy pasta do lutowania? 

Generalnie pasty lutownicze nie nadają się do lutowania elektroniki, ale to tylko ogólna wskazówka i żeby udzielić odpowiedzi, trzeba znać skład pasty. Zasadniczo dobór topnika jest nieco prostszy, ale jeśli w grę wchodzi zwyczajne lutowanie techniczne, to pasty również dobrze się sprawdzają. Warto także pamiętać, że topnik ma zdecydowanie lepsze właściwości czyszczące, ponieważ stworzony jest do pracy na konkretnych materiałach.