Kategoria: Lakiery

Aktywne filtry

Lakiery modelarskie

Lakiery to nieodłączny element pracy modelarskiej. Technikę nakładania lakieru należy odpowiednio dobrać w zależności od możliwości i potrzeb. Można użyć aerografu, pędzelka lub farby w aerozolu. Jednak najważniejszy jest wybór odpowiedniego lakieru. Na rynku można spotkać kilka rodzajów lakierów. 

Jaki lakier modelarski wybrać?

Pierwszy grupa to lakiery ftalowe, które są długoschnące, a po jakimś czasie powodują żółknięcie modelu. Cechuje je także intensywny zapach. Jako rozcieńczalnika należy używać również produktów ftalowych lub benzyny ekstrakcyjnej. Kolejna grupa to lakiery Nitro. Są one szybkoschnące i łatwe do nakładania, jednak konieczne jest nanoszenie kilku warstw. Można również spotkać w sprzedaży lakier nitro wykańczający na matowo. Jest to bardzo dobra i tania alternatywa dla lakierów typowo modelarskich. Nie zaleca się jednak tych lakierów do modeli kartonowych, ponieważ powodują bardzo silne napięcie powierzchniowe, co sprawia, że po kilku dniach pomalowany nimi model kartonowy zacznie zmieniać swoja geometrię, a jego powierzchnia może ulec pofałdowaniu. 

Lakiery akrylowe i werniks

Następna opcja to werniks, który jest szlachetnym lakierem w postaci roztworu naturalnej lub syntetycznej, twardej żywicy w olejku lotnym, alkoholu lub innym rozpuszczalniku. Daje on jednolitą powierzchnię, pogłębiając tonację farb drukarskich, w zależności od rodzaju werniksu: matową, satynową lub błyszczącą. Rozpylać go należy z odległości około 20-30 cm, przesuwając pojemnik z lewej strony do prawej i odwrotnie. Koniecznie trzeba unikać zacieków. Warto wiedzieć, że werniks również wzmacnia strukturę kartonu i nadaje jej jedwabisty połysk. 

Można także wybrać lakiery akrylowe, przy czym są to lakiery wodorozcieńczalne, zatem należy malować nimi model wykonany z kartonu ostrożnie, wieloma bardzo cienkimi warstwami, odczekując, aż kolejne dobrze wyschną. Lakiery akrylowe mają tę zaletę, że łatwo się nimi maluje i nie wydzielają zapachów. Występują rodzaje błyszczące, satynowe i matowe. Najlepiej malować metodą natryskową, ale przy odrobinie wprawy można próbować również pędzlem.