Kategoria: Kleje do drewna

Aktywne filtry

Kleje do drewna

Stosowanie kleju pozwala na połączenie dwóch elementów bez konieczności wiercenia otworów i stosowania wkrętów czy kołków. Kleje do drewna występują w różnych wersjach, a podstawowym kryterium podziału jest ich skład chemiczny. Kleje polioctanowe, zwane też wikolowymi, są uważane za uniwersalne, ponieważ nadają się do stosowania z drewnem klejonym, litym o różnym stopniu twardości oraz z materiałami drewnopochodnymi. Można je również stosować do przyklejania drewna do innych materiałów. Spoina zastyga w ciągu 24 godzin i staje się przezroczysta. Kleje wikolowe możemy również podzielić, uwzględniając ich stopień odporności na szkodliwe działanie wilgoci. Wyróżnia się wtedy:

  • kleje D1, które nie tworzą wodoodpornej spoiny. Można je stosować jedynie na idealnie wysuszonym drewnie;
  • kleje D2, które aplikuje się na drewno, którego wilgotność nie przekracza 18%. Uzyskana spoina może być narażona na działanie wody kondensacyjnej lub ściekającej bez utraty swoich właściwości;
  • kleje D3, które mogą być używane na zewnątrz, jednak nie w miejscach, które są szczególnie narażone na działanie czynników zewnętrznych. Nie stracą swoich właściwości pod wpływem długotrwale utrzymującej się wilgoci na wysokim poziomie;
  • kleje D4, które są uznawane za wodoodporne, dzięki czemu można je stosować na zewnątrz. Kleje poliuretanowe natomiast wykorzystuje się, by uzyskać wyjątkowo trwałe spoiny. Sprawdzą się więc na przykład na schodach lub innych ciągach komunikacyjnych, które są często użytkowane. Należy jednak uważać w miejscach, które są narażone na działanie promieniowania UV – pod jego wpływem właściwości kleju mogą ulec osłabieniu. 

Mocne kleje do drewna

Kleje do drewna na bazie żywic alifatycznych to już specjalistyczne preparaty przeznaczone do tapicerowania mebli oraz łączenia drewna z laminatami czy okładzinami z tworzyw sztucznych. Nawet cienka warstwa wystarcza, aby stworzyć trwałą spoinę. Wybierając rodzaj kleju, można też zwrócić uwagę na to, czy są to preparaty gotowe do użycia, czy też wymagają wcześniejszego wymieszania. Warto wiedzieć, że kleje do drewna jednoskładnikowe nadają się do aplikacji od razu po otwarciu opakowania. Najczęściej stosuje się je wewnątrz budynków, gdyż są dość wrażliwe na działanie wilgoci. Kleje dwuskładnikowe natomiast przed zastosowaniem należy połączyć poprzez dwa składniki, z których jeden funkcjonuje jako utwardzacz i aktywuje proces krystalizacji w drugim.