Kategoria: Kleje do decoupage

Aktywne filtry

Kleje do decoupage

Zaczynając pracę z decoupage, warto wcześniej zapoznać się z informacjami na temat właściwości materiałów, którymi będziemy kleić wybrane wzory. Na rynku można znaleźć kleje na bazie wody oraz z dodatkiem werniksu czy brokatu. Klej do decoupage na bazie wody jest idealny do klejenia cienkich serwetek, papieru ryżowego czy papierów do decoupage. Tuż po wyschnięciu stanie się on przezroczysty i błyszczący. Klej na bazie wody tworzy warstwę ochronną na powierzchni dekorowanego przedmiotu, natomiast dla wzmocnienia efektu ochrony warto pomalować dodatkowo klejony przedmiot werniksem lub każdym innym lakierem. Kleje do decoupage można wykorzystać właściwie na każdej powierzchni, jak na przykład drewno, ceramika, szkło, gips czy kamień. Kleje do decoupage z dodatkiem werniksu jest o tyle odpowiedni, że tworzy delikatną warstwę ochronną na dekorowanym przedmiocie. Taki rodzaj kleju z lakierem decoupage można wykorzystać na powierzchni, która nie będzie przeznaczona do kontaktu z gorącym naczyniem. To bardzo ważne, ponieważ werniks pod wpływem ciepła traci swoje właściwości i zaczyna się kleić.

Jeżeli chce się udekorować metodą decoupage ceramikę, należy ceramiczną powierzchnię posmarować klejem decoupage do ceramiki, a na tą warstwę nałożyć wcześniej przygotowany wzór, na przykład z papieru ryżowego, po czym tym samym klejem pokryć powierzchnię wzoru. Na koniec całość jeszcze raz należy pomalować klejem. Aby przedmiot ceramiczny ozdobiony techniką decoupage można było myć pod bieżącą wodą, po całkowitym wyschnięciu dekorowanego przedmiotu należy wstawić go do piekarnika rozgrzanego do około 140°C na 5 minut.

Świeca udekorowaną techniką decoupage to doskonały pomysł na prezent. Pomalowana powierzchnia świecy wraz ze wzorem nadaje jej wysoki połysk. Klej natomiast sprawia, że paląca się świeca nie stwarza zagrożenia. Naklejony obrazek nie pali się, a delikatnie rozpuszcza wraz ze świecą. Klej do świec jest dość wydajny, więc nie trzeba się martwić faktem, że cena jest wysoka względem pojemności preparatu.