Kategoria: Farby

Aktywne filtry

Farby modelarskie

Żaden modelarz raczej nie wyobraża sobie pracy bez dobrej jakości farbek. To właśnie dzięki nim możemy tworzyć największe dzieła, które zachwycają oko każdego domownika. Farby modelarskie to jeden z podstawowych elementów nie tylko profesjonalistów, ale także początkowych hobbystów. 

Farby modelarskie występują w trzech konfiguracjach. Na rynku znajdziemy farbki akrylowe, olejne, a także w spray’u. Możemy również wybierać wśród farb z połyskiem, satynowych i matowych. Dużą popularnością cieszą się również farbki imitujące metal, dzięki którym możliwe jest realistyczne odwzorowanie elementów wykonanych właśnie z tego tworzywa. Farby z powłoką metaliczną stosowane są także do wykonania struktur przypominających ziemię. 

Dlaczego warto posiadać farbki modelarskie?

Bardzo często zdarza się, że kupując dany model, który chcemy zbudować, do zestawu zostają dołączone farbki. Jednak zazwyczaj jest to kilka podstawowych kolorów, które nie umożliwią nam stworzenia oczekiwanego efektu. Jeśli chcemy, by nasz model został wykonany na najwyższym poziomie i cechował się oryginalnością, warto zakupić dodatkowe farby modelarskie. Są one również niezbędne do malowania elementów na makietach. 

Jakie farby wybrać?

  • Farby olejne (emaliowe) — są to najpopularniejsze farby wśród modelarzy; Przede wszystkim dzięki temu, że bardzo dobrze kryją i idealnie nadają się do malowania modeli plastikowych. Stosowanie tych farb nie wymaga podkładu. Pasjonaci modelarstwa cenią sobie je również dzięki temu, iż z łatwością można je rozprowadzić pędzlem. Dzięki temu nadają się do malowania zarówno mniejszych elementów, jak i większych powierzchni. W ofercie znajdują się farby matowe, z połyskiem, satynowe, a także półprzezroczyste.
  • Farby modelarskie akrylowe — tego typu farby zyskują coraz większą liczbę zwolenników wśród modelarzy. Bardzo często są one bowiem bezwonne, co jest świetną alternatywą dla farb o intensywnym zapachu (np. olejnych). Nadają się zarówno do rozprowadzania pędzelkiem, jak i aerografem (po rozcieńczeniu rozpuszczalnikiem). Farby akrylowe często produkowane są na bazie żywicy, co zdecydowanie zwiększa ich trwałość oraz ułatwia przywieranie do plastikowych powierzchni.