Kleje modelarskie
W modelarstwie najważniejsze jest, aby kleić czysto, czyli tak, żeby łączenia klejonych elementów były możliwie najmniej widoczne. Do modeli plastikowych, za wyjątkiem przezroczystych części modelu, najlepiej będzie używać typowego kleju modelarskiego. Jego sposób działania charakteryzuje się tym, że zawarty w nim rozpuszczalnik nadtapia smarowane krawędzie, co po złączeniu sprawia, że części niejako łączą się całość. Płynne kleje modelarskie mają jeszcze jedną zaletę. Można za ich pomocą w pewnym stopniu „zaszpachlować” niektóre łączenia, przydaje się to zwłaszcza w przypadku drobnych części i połączeń. Należy pamiętać o jeszcze jednym fakcie - nie ma kleju, którym można skleić cały model. W przypadku części ze styrenu można użyć specjalnego kleju do plastiku lub błyskawicznego. Modele z żywicy lub części metalowe najlepiej sklejać, wykorzystując klej cyjanoakrylowy.
Kleje do modeli plastikowych
Generalnie można wyróżnić kilka rodzajów klejów do modeli plastikowych. Pierwszy to klej polistyrenowy, czyli zwykły klej do modeli z plastiku. Należy pamiętać o tym, że jest toksyczny, więc koniecznie należy pracować w wentylowanym pomieszczeniu. Ten rodzaj kleju wiąże elementy bardzo szybko, ale ma też jedną poważną wadę – rozpuszcza plastik. W przypadku klejów typu super-glue należy zwracać szczególną uwagę na skórę i oczy. Klej ten idealnie nadaje się do sklejania ze sobą różnych materiałów, takich jak na przykład metal i plastik. Można również użyć żywicy epoksydowej, która po wymieszaniu dwóch składników daje bardzo mocne połączenie. Minusem jest jednak długi czas wysychania: trzeba czekać od 5 minut nawet do doby.
Ostatnim rodzajem są kleje do modeli plastikowych na bazie wody. Ich zastosowanie w modelarstwie plastikowym jest dość ograniczone. Takim klejem można na przykład wkleić oszklenie kabiny. Zaletą wikolu jest to, że nie uszkadza powierzchni części przezroczystych, jak może to zrobić super-glue lub nawet klej do polistyrenu.