Kategoria: Czyszczenie biżuterii

Aktywne filtry

Preparaty, płyny do czyszczenia srebra, złota, biżuterii

Nieodłącznym elementem stylizacji każdej kobiet jest biżuteria. Najczęściej jest ona wykonywana ze szlachetnych kruszców takich jak srebro i złoto. Niestety biżuteria z czasem traci swój blask i przestaje być tak atrakcyjna. Jak wyczyścić złoto lub srebro? Jaki wybrać preparat? Środków czyszczących srebro i złoto jest na rynku naprawdę sporo. Najczęściej można spotkać środek do czyszczenia o nazwie Argentum. Jest on także najczęściej polecany przez internautów. Lekko zabrudzoną biżuterię można też spróbować wyczyścić specjalną ściereczką. Jest to mniej inwazyjna metoda, a jej koszt wynosi zaledwie kilka złotych. 

Domowe sposoby na czyszczenie srebra i złota

Oczywiście istnieją jeszcze bardzo chętnie stosowane, domowe sposoby na czyszczenie złotej i srebrnej biżuterii. Ciemny nalot to właśnie odwieczny problem srebra. Tworzy się on poprzez utlenianie. Czyszczenie biżuterii ze srebra można wykonać na przykład za pomocą mydła i cytryny. W tym celu przygotowuje się roztwór ciepłej wody, mydła oraz soku z 1 cytryny. Następnie należy delikatnie wyczyścić nim srebro, a na koniec opłukać gorącą wodą i wytrzeć. Wydaje się to proste, jednak niektóre elementy biżuterii niełatwo wyczyścić w ten sposób. Na przykład czyszczenie srebrnego łańcuszka jest trochę trudniejsze, ponieważ posiada on wiele zakamarków, w których skutecznie osadza się brud. Na to jednak również jest sposób, a mianowicie pasta do zębów. Za pomocą szczoteczki należy wyszorować srebro. 

A co z czyszczeniem złota? Domowe metody także są skuteczne i to bez względu na to, czy jest to biżuteria, monety, czy inne złote przedmioty. Jedynym warunkiem jest zachowanie ostrożności, ponieważ złoto jest niezwykle wrażliwym metalem, który podczas niewłaściwego przecierania, podatny jest na tworzenie nieodwracalnych zarysowań. Najpopularniejszym sposobem na wyczyszczenie złota jest użycie płynu do mycia naczyń. Do miseczki z ciepłą wodą (najlepiej sodową) dolewa się kilka kropel płynu i roztwór gotowy. Pozostaje jedynie zamoczyć złoty przedmiot i odczekać 15 minut, a po wyjęciu oczyścić przy pomocy miękkiej szczoteczki i wytrzeć szmatką.